Újabb közvetlen kínai járat bejelentése van láthatáron!
Bár jelen pillanatban is csak egyetlen közvetlen légi járat köti össze Magyarországot Kínával a Peking-Minszk-Budapest-Peking útvonalon az állami Air China légitársaság jóvoltából, hamarosan a még a hivatalosan be nem jelentett, de a jövő év nyarán induló sanghaji járat után a kínai Csunking városába indulhat közvetlen légi járat a magyar fővárosból.
Csunking (Chongqing) lehet a következő célpontja a "Keleti-nyitás" politikájának, melynek jelentős célkitűzése, hogy a Magyarország és Kína közötti közvetlen légi járatok száma az elkövetkező időszakban dinamikusan növekedjen Prágához hasonlóan. Erre enged utalni a China Daily által közölt cikk, melyben a repülőtérről a napokban a Hainan Airlines üzemeltetésében indult 80. nemzetközi útvonalról (Párizs) és a jövőbeli új járatokról számolnak be, melyek neve között a magyar főváros is szerepel két más európai várossal közösen. A repülőtéren az idei évben eddig több mint 40 millió utas fordult meg. Az utasforgalom növelése érdekében az elkövetkező években olyan városok felé indulhatnak közvetlen légi járatok mint Budapest, Barcelona, Szentpétervár, Addis Ababa, Delhi, Jakarta, Manila és Vientián.
A Chongqing Jiangbei International Airport jelenleg 80 nemzetközi légi járattal rendelkezik, melyek közül 66 utasszállító és 14 pedig teherszállító járat. A légikikötő 7 nagy kínai légitársaság HUB (bázis) repülőtere. Arról hogy várhatóan mikor és melyik légitársaság indíthatja el Budapestre a járatot egyelőre nem tudni, csak találgatni lehet, hiszen a légikikötőben jelen lévő kínai légitársaságok közül csak a Hainan Airlines rendelkezik európai útvonalakkal (Párizs és Róma). Ha a Hainan lenne az üzemeltetője az új budapesti járatnak akkor ez azt is jelentené, hogy közel hét év után térne vissza a korábbi Malév megmentőként és befektetőként felmerülő legnagyobb magánkézben lévő, mára már ötcsillagos Skytrax minősítéssel is rendelkező kínai légitársaság, aki a Malév bedőlését követő pár héten belül rendkívül gyors kivonulót fújt a magyar piacon, hiszen járatainak ülőhelyeinek jelentős részét a Malév átszálló utasai töltötték code-share megállapodás értelmében.
A Hainan Budapesthez legközelebb jelenleg Bécsben a sencseni, és Prágában a pekingi járatával van jelen. A légitársaság korábban Belgrádba is üzemeltetett járatokat a Peking-Prága-Belgrád-Prága-Peking útvonalon, ezeket azonban határozatlan időre beszüntette.
A kínai és a magyar légi kapcsolatok erősítése érdekében idén október 23-án Wang Zhiqing, a Kínai Polgári Légiközlekedési Igazgatóság igazgatóhelyettese Pekingben találkozott a magyar nagykövettel annak érdekében hogy a két fél közötti közvetlen légi kapcsolatok bővüljenek és az együttműködés erősödjön.
Csengtu is a kalapban van!
Csunking mellett egy másik hatalmas kínai város nevével kapcsolatban is felmerült már többször közvetlen légi járat indítása, mégpedig a Szecsuan tartomány fővárosaként számontartott Csengtuval. Legutóbb a sanghaji Kínai Nemzetközi Import Expón történt jelentős előrelépés az ügyben, amikor is Budapest 18. kerülete és Csengtu Shuangliu kerülete együttműködési megállapodást írtak alá, hogy a repterek közötti együttműködést a két város között légi járat indítása követhesse a közeli jövőben. Jelenleg a V4 régióban csak Prága rendelkezik állandó légi kapcsolattal Csengtu városával, melyet a Sichuan Airlines üzemeltet.
Fénykép: connect.sandiego.org