100 ezer tonna felett jár a Budapest Airport éves cargoforgalma

Januárban indul az új móló építése

bud_cargo_100k.jpg

November utolsó napjaiban már meghaladta a 100 ezer tonnát az idei légi teher áru/ cargo forgalom a Liszt Ferenc repülőtéren. Az eredmények jól tükrözik a hazai cégek kiváló teljesítményét, hiszen az importnál már több export árumennyiséget szállítanak repülőgépekkel - olvasható a Budapest Airport közleményében.

Várhatóan simán megdől a teheráru forgalom eddigi éves rekordja a budapesti repülőtéren, idén januártól novemberig ugyanis valamivel több, mint 100 000 tonna légi teherárut kezeltek. Biztató, hogy a növekedés nem egyetlen légitársaságnak vagy szegmensnek köszönhető, hiszen a hagyományos cargo fuvarozók mellett növekszik a futárcégek forgalma és az utasszállító gépek rakterében szállított, ún. belly cargo mennyisége is egyre jelentősebb. Szeptember és október után, ahogy a karácsonyi szezon előtt várható volt, novemberben is 10 ezer tonna fölött volt a havi cargo-forgalom (sőt, majdnem 11 ezer tonna fölé kúszott), ezzel pedig sikerült beállítani az eddigi legmagasabb éves teljesítményt.

A Budapest Airport statisztikáiból kiderül, hogy az áruforgalomban kiegyensúlyozott volt az import és az export aránya a tavalyi évig, idén viszont gyorsabban nőtt a kivitel. Ebből pedig egyenesen következtethető, hogy a magyarországi vállalatok versenyképessége megállja a helyét a világpiacon. Elsősorban a hazai elektronikai ipar, az autóalkatrészek, a híradástechnika és a gyógyszeripar áruforgalma nőtt jelentős mértékben. A budapesti teljes cargo forgalom (légi és közúti együttvéve) éves bővülése régiós szinten kiemelkedő, 21,5 %-os az előző évhez képest.

Pontos adat eddig még csak az októberi hónapról érhető el:

Az októberi hónap során a repülőtér 10.322 tonna légiárut kezelt, ami igen jelentős 23%-os bővülést jelentett a budapesti cargo forgalom számára a tavalyi év októberéhez képest.

Egyre jelentősebb a budapesti repülőtér, mint regionális elosztó központ szerepe, hiszen például a kínai nagyvállalatok a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren keresztül osztják szét az európai piacra szánt termékeiket. Ehhez ideálisak Budapest adottságai, mert nem kevesebb, mint 20 európai ország érhető el a közúti szállítás/áruterítés számára optimális ezer kilométeres távolságon belül. A nagy cargo-légitársaságok nemzetközi hálózatán keresztül gyakorlatilag a világ összes fontos kereskedelmi célállomása elérhető pl. Luxemburgon, Dohán, Dubajon vagy Isztambulon keresztül budapesti kiindulással.

„Igazán büszkék vagyunk a légi cargo-forgalom gyors, idén eddig 16,4 %-os növekedésére, ez is tükrözi a magyar gazdaság jó teljesítményét,” jelentette ki René Droese, a Budapest Airport ingatlangazdálkodási igazgatója. A cargo területért is felelős vezető hozzátette: „Az egyre növekvő cargo-forgalom igényeit is szolgálja jövő nyártól az 1. terminál mellett épülő két nagy logisztikai bázis, amit a DHL Express és a TNT számára építünk. Ezzel párhuzamosan megkezdtük a Cargo City nevű vadonatúj légiáru központ fejlesztésének előkészítését a 2. terminál melletti területen, hiszen várhatóan rövid időn belül újabb és korszerűbb cargo-kapacitásokra lesz szükség Budapesten.”

Januártól ismét a munkagépek uralják a terminált!

Ismét nagy sürgés-forgás lesz a Budapest Airport 2-es terminálján, hiszen januárban elkezdődik az új móló építése a 2B terminálon mondta Bogáts Balázs a Budapest Airport járatfejlesztési vezetője a TAP Portugal járatnyitása alkalmából tartott sajtótájékoztatón. A repülőtér 2B termináljához csatlakozó új 220 m hosszú móló épület várhatóan 2018 nyarán lesz üzemkész. Az épület 10 új utashíddal, valamint 27 új beszállókapuval fog rendelkezni.

Kép: Budapest Airport

További friss, és érdekes információért kattints a blog Facebook oldalára. Itt nyomhatsz egy like gombot!